Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Wspólne Śpiewanie - Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej

„Warszawa, 11 listopada 1918 r. Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.” Przytoczone słowa to fragment odezwy do Narodu Polskiego, którą uznaje się za symboliczny moment odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach rozbiorów. 9 listopada br. 94 lata po tamtych doniosłych wydarzeniach słowa te otworzyły uroczysty koncert pt. „Wspólne Śpiewanie – Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej”.

Koncert odbył się w dolnym kościele w parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach. Organizatorami byli Rada Dzielnicy XV, parafia p.w. św. Maksymiliana, Spółdzielnie Mieszkaniowe: „Mistrzejowice” i „Oświecenia” oraz Placówki Oświatowe z terenu naszej dzielnicy, o których więcej szczegółów poniżej.
Pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza z os. Złotego Wieku. Zespół wokalno-instrumentalny składający się z uczniów klas od 4 do 6 zaprezentował trzy utwory – „Już ją widzieli idącą” (pieśń patriotyczna z czasów I Wojny Światowej), „Bóg i Ojczyzna (sł. i muz. ks. Karol Dąbrowski) oraz „Sercu Bliska Ojczyzna”, który jest hymnem Szkoły. Warto dodać, że autorem słów i muzyki do hymnu jest p. Barbara Brzezińska, nauczycielka i opiekunka grupy.

Kolejną dawkę patriotycznych emocji przekazali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 z os. Oświecenia pod opieką nauczyciela p. Pawła Szafarskiego, który akompaniował na akordeonie. Zespół wokalno-instrumentalny w dużą energią zaśpiewał utwory: „Pierwsza Kadrowa” (pieśń I Kompani Kadrowej z sierpnia 1914 r.) oraz „Któż wypowie twoje piękno” (piosenka wychwalająca urok Królewskiego Miasta Krakowa).

Trzecią grupą, która zaprezentowała się na scenie byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 im. K. Makuszyńskiego z os. Piastów. Dzieci z klasy zerowej oraz świetlicy w liczbie około 35 wykonawców pod opieką nauczycielek p. Bożeny Janakowskiej- Dzięgiel, p. Anny Majkowskiego i p. Agnieszki Gryboś-Leji wystąpiły z przedstawieniem słowno-muzycznym. Pomiędzy znanymi piosenkami (m.in. „Przybyli ułani” i „Wojenko, wojenko”) dzieci prezentowały historię odzyskania niepodległości. Niemałe zaskoczenie wśród widzów spowodowało pojawienie się na scenie samego Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze świtą żołnierską, który przypomniał ważne wydarzenia z 1918 roku.

Zespół wokalny z Gimnazjum nr 37 im. św. Maksymiliana z os. Złotego Wieku pod opieką nauczycielki p. Aliny Wielobób zaprezentował dwa utwory „Leguny w niebie” (piosenka legionowa muz. i sł. Adam Kowalski) oraz „Marsz, marsz Polonia” (pieśń, której historia sięga czasów powstania styczniowego - 1863 r.) Młodzież z wielkim zaangażowaniem i emocjami śpiewała: Marsz, marsz Роlonia, Marsz dzielny narodzie. Odpoczniemy po swej pracy, w ojczystej zagrodzie. Polak pada dla narodu, Dla matki Ojczyzny. Chętnie znosi głód i trudy, a najczęściej blizny.
Następnie na scenie pojawił się chór Szkoły Podstawowej nr 144 z os. Bohaterów Września, pod opieką nauczycielek: p. Marleny Podgórskiej, p. Katarzyny Rusin i p. Justyny Michnowicz. Uczniowie klas od 4 do 6 wystąpili z prezentacją muzyczną z elementami recytacji. Jako pierwszą zaśpiewano piosenkę „Taki kraj” (sł. Jan Pietrzak), a następnie chwytającą za serca „Miejcie nadzieję” do słów Adama Asnyka z muzyką Zbigniewa Preisnera. Wielu słuchaczy wzruszało się przypominając sobie słowa: Miejcie nadzieję, nie tę lichą marną…
Szkołę Podstawową nr 126 im. KEN z os. Tysiąclecia reprezentował Chór Młodzieżowy „Triada II” pod opieką p. Piotra Banasiaka. Zespół stanowią zarówno uczniowie jak i absolwenci Szkoły nr 126. Na tle poprzednich jest to wyjątkowa grupa gdyż składa się z wykonawców w różnym wieku, a najstarsi z nich to już studenci. Chór, który wystąpił w jednolitych strojach przygotował prezentację muzyczną „Polskość na przestrzeni wieków”. Jako pierwszy zabrzmiało delikatne „Gaude Mater Polonia” (w tłumaczeniu na język polski tytuł brzmi Ciesz się, Matko Polsko. Utwór został napisany przez Wincentego z Kielczy na kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa w 1253 roku. Po raz pierwszy został on wykonany w Krakowie podczas uroczystości kanonizacyjnych w 1254 roku). Następnie usłyszeliśmy „Bogurodzicę” - pieśń do słów wiersza Juliusza Słowackiego z czasów Powstania Listopadowego z muzyką ks. J. Żukowskiego. Kolejną pieśnią był jeden z najsłynniejszych utworów patriotycznych „Czerwone Maki na Monte Cassino” (data powstania 17 - 18 maja 1944; miejsce powstania kwatera Teatru Żołnierza Polskiego przy II Korpusie w Campobasso k. Monte Cassino, w czasie bitwy, gdy stoki gór pokryte były kwitnącymi makami i polską krwią). Na koniec usłyszeliśmy słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, które są niepisanym hymnem Solidarności.

Ostatnią grupą prezentującą się tego wieczoru był Zespół AVISTA z MDK im. A. Bursy, w skład którego wchodzą uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. S. Witkiewicza-Witkacego. Grupa pod opieką Pani Katarzyny Gregoraszczuk przygotowała a capella „O mój rozmarynie” oraz utwór „Ojczyzna” autorstwa Marka Grechuty. Na koniec zespół zaprosił publiczność do wspólnego zaśpiewania dwóch utworów - „Szara piechota (Maszerują strzelcy)” oraz „My, Pierwsza Brygada”, dzięki wyświetlonym na ekranie słowom, wszyscy widzowie mogli włączyć się w śpiew.
„Wspólne Śpiewanie - Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej” był koncertem wyjątkowym, pełnym wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Dziś kiedy żyjemy już w wolnym kraju może się wydawać, że dzieci i młodzież nie pielęgnują tradycji patriotycznych, zapominając o swoich korzeniach. Koncert ten udowodnił, że nie jest to prawda. W Mistrzejowicach pamiętamy o bohaterach tamtych lat.

Bartosz Owsianka

zdjęcia: Mateusz Mrozowski