Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Cykl Wywiadów Mistrzejowickich: Harcerstwo- przepustka ku dorosłemu życiu

Drogi Rodzicu, Przyszły Kadecie Skautingu !

    Jeżeli nadal zastanawiasz się nad harmonijnym i efektywnym wychowaniu swej Pociechy lub też jako dojrzewający dorosły głowisz się nad twórczym spędzaniu wolnego czasu, gwarantującym sukcesywne wejście w nowe, dorosłe życie - ten wywiad jest dla Ciebie !

    Harcerstwo po dziś dzień kojarzy  się z hartem ducha, który ponadczasowo kształci młode jednostki niczym virtus obywatela Rzymu, nie mniej, czy moje wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością? Do teleologii współczesnego skautingu jak i jego sensu postara się przekonać mnie Piotr Górniak rzecznik prasowy Hufca ZHP - Kraków Nowa Huta.

Wyświetlanie Zdjęcie.jpg

PIOTR GÓRNIAK


Poniedziałkowe, słoneczne popołudnie, obok wolne miejce dla mojego interlokutora właśnie co wyłaniającego się spoza cienia marmurowych schodów. Uśmiechnięty, kulturalny, energiczny - pewnym krokiem wychodzi mi na spotkanie...

H.P.: Kim jawi się mój interlokutor ?

P.G.: Prywatnie, jestem dziewiętnastoletnim studentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od serca zaś: harcerzem od od trzynastu lat, w tym dwa i pół roku instruktorem. 

H.P.:Jak przekonałby Pan współczesnych rodziców do uczestnictwa ich pociech w organizacji harcerskiej ?

P.G.: Słowem wstępu należy zakomunikować fakt, iż misją naszej organizacji jest wychowywanie jednostek w duchu wzorowego obywatela, którego działania nacechowane będą braterstwem, służbą, nieustannym doskonaleniem siebie oraz działania zgodne z naturą. Podsumowując: "Wychowanie przez wyzwanie". 

H.P.: W jaki sposób skauting wpłynął na Pana życie ?

P.G.:  Muszę przyznać, że harcerstwo stanowiło dla mnie punkt zwrotny w mojej osobowości. Pewność siebie, osadzenienie się w sobie oraz wzrost świadomości na temat własnych zdolności to tylko zaledwie kilka z korzyści jakie mogę przypisać harcerstwu. 

H.P.: Na czym polega skuteczność wpajanych przez Was zasad moralnych, nakazów, wartości jak i kolektywnej współpracy ?

P.G.: Uważam, że sekret tkwi w systemie małych grup, liczących od 6 do 10 osób, w których to uczestnicy mają szansę poznać się na tyle, by móc tworzyć efektywny i spójny zespół. Na uwagę zasługuje również fakt, iż takie grona tworzymy na zasadzie zarysu podobieństwa psychologicznego uczestników.

H.P.: Jak wygląda u Was prewencja lub też pilotaż sytacji konfliktowych ?

P.G.: W naszej pracy z młodymi ludźmi zawsze podkreślamy, że nie liczy się wygrana, a czysta gra. Toteż stawiamy na wzajemne zrozumienie, częste rozmowy z naszymi podopiecznymi i formację kameralnych grup celem zażegnania konfliktów.

H.P.: Jakie cechy powinny charakteryzować lidera ?

P.G.: Sądzę, że powinny to być przede wszystkim poczucie obowiązku, wartości moralne oraz chęć stanowienia wzorca celem kształtowania innych. Trzeba najpierw sobą reprezentować wartości, których wymagamy od innych.

H.P.: Czy przez wartości rozumie Pan te chrześcijańskie ?

P.G.: ZHP w swoim wychowaniu opiera się na wartości wypływających z tradycji chrześcijańskiej. Jednak chciałbym podkreślić, iż człowiek dowolnego wyznania może wkroczyć w nasze szeregi. Wychowanie duchowe jest dla nas ważne, ale nikogo nie zmuszamy do wyznawania żadnej religii.

H.P.: Uważa Pan, iż zjawisko skautingu zanika ?

P.G.: Wprost przeciwnie ! Rzekłbym, iż przeżywa obecnie swój renesans. ZHP  liczy dziś ponad 100 tysięcy członków, a sam nasz hufiec skupia niemal 800 zuchów, harcerzy i instruktorów!

H.P.: Załóżmy, iż chcę przystąpić do Waszej formacji, co należy mi poczynić?

P.G.: Zapraszamy wszystkich chętnych na cotygodniowe spotkania drużyn i gromad dostosowanych od wieku dzieci i młodzieży. Na stronie krakownowahuta.zhp.pl w zakładce kontakt znajduje się lista wszystkich szkół w których działamy. Wystarczy znaleźć odpowiednią dla dziecka jednostkę i skontaktować się z komendantem szczepu, w którym działa. On na pewno pomoże i doradzi. Ze swojej strony mogę jedynie zachęcić i powiedzieć, że warto!

Znalezione obrazy dla zapytania dzielnica mistrzejowice

Wywiad przeprowadzony z inicjatywy Dzielnicy XV - Mistrzejowice, udzielony dnia 20.02.2017 r.; otwierający jednocześnie cykl cotygodniowych wywiadów mistrzejowickich.