Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Turniej Samorządów Uczniowskich

Międzyszkolny Turniej Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych Dzielnicy XV pod hasłem „W świat książek wyruszamy, bądźcie razem z nami!”

            27 kwietnia 2017 r. do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 ponownie zawitali goście. Jaka tym razem okazja zgromadziła
w naszej szkole tak miłych gości? Jedyna w swoim rodzaju, dotąd nie praktykowana – rzec by można, że narodziła się nowa tradycja - Międzyszkolny Turniej Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych. Tym razem do uczestnictwa zaproszone zostały szkoły z dzielnicy XV, co zdarzy się za rok – czas pokaże…

            Myślą przewodnią turnieju było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, co  pokrywa się z podstawowym kierunkiem polityki oświatowej ogłoszonym przez MEN na rok szkolny 2016/2017. Ideą rozgrywek było również stworzenie uczniom okazji do zdrowej rywalizacji, pochwalenia się swoją wiedzą i wykorzystania jakże ważnej umiejętności współpracy w grupie, a także promowanie zasad fair play.

            Do turnieju zaproszono przedstawicieli Samorządów Uczniowskich  Szkoły Podstawowej nr 85 z os. Złotego Wieku, Szkoły Podstawowej nr 89 z os. Piastów, Szkoły Podstawowej nr 126 z os. Tysiąclecia, Szkoły Podstawowej nr 130 z os. Oświecenia,                      a organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej nr 144 z os. Bohaterów Września. Liczne nagrody dla zwycięzców i uczestników spotkania ufundowała Rada Dzielnicy XV.

Po wcześniejszym ustaleniu składu drużyn Samorządów Uczniowskich biorących udział w turnieju, pięcioosobowe zespoły wraz z kibicami pod opieką swoich nauczycieli ruszyły na spotkanie. Mogliśmy podziwiać pomysłowość strojów uczestników, symbolizującą przynależność do danej społeczności szkolnej, a także stroje i gadżety osób kibicujących swoim kolegom. Już na wstępie należałoby pogratulować zawodnikom kreatywności                                          i pochwalić za zaangażowanie!

            Turniej przebiegał według ustalonego harmonogramu – konkurencje z wiedzy przeplatano rozgrywkami sportowymi i artystycznymi. Po każdym zadaniu jury, złożone                 z opiekunów SU biorących udział w turnieju, oceniało trafność wykonanych zadań                            i przyznawało punkty, które skrupulatnie notowano na specjalnej tablicy. Chwilami walka była wyrównana, lecz po chwili kolejna konkurencja wprowadzała zawrotne zmiany w punktacji.

            Wśród turniejowych konkurencji znalazły się zabawy zatytułowane „Celne oko”, „Bądź bystry”, „Żywe słowa”, „Budowa wieży z klocków”, „Szalony artysta”, „Tor przeszkód”, „Zagadka dla Sherlocka”, „Tajemnicze przedmioty”, „Zbieranie piłek na czas”, „Miej gest”, „Złodziej okładek”, „Szpilką i głową”. Uczniowie mieli za zadanie między innymi wychwycić jak najwięcej szczegółów w przedstawionej prezentacji multimedialnej, nie wiedząc wcześniej o co mogą zostać zapytani. Prezentacja związana była z literaturą dziecięcą i młodzieżową, a zadanie ograniczone czasowo, co dodawało sporo emocji. Frajdę sprawiła dzieciom konkurencja, w której odgadnięcie zagadek miały przedstawić za pomocą „ubranych na siebie” liter. Uczniowie mieli też okazję wcielić się w rolę słynnego detektywa, Sherlocka Holmesa i rozwiązać krzyżówkę-łamigłówkę oraz intrygujące zagadki logiczne wyskakujące wprost z pękających balonów. Znajomość literatury dla dzieci była z pewnością przydatna, a jeśli nawet nie każdy tytuł był bliski zawodnikowi, to z pewnością konkurencja skojarzenia tajemniczego przedmiotu z tytułem literackim zachęciła uczestników do zapoznania się z fabułą utworu. Polem do zademonstrowania swych umiejętności aktorskich była zabawa w kalambury, w której drużyna miała za zadanie odgadnąć przedstawianą przez zawodnika postać literacką. W innym zadaniu należało połączyć fragmenty utworu literackiego z tytułem, co okazało się nie tak oczywiste w przypadku fragmentu z „Kubusia Puchatka”. Nie należy się jednak za bardzo dziwić, gdyż któż inny mógł tak zmylić zawodników, jak nie miś o bardzo małym rozumku. I jeśli komuś został na ławce mały bałagan zamiast dopasowanych tytułów, to na pocieszenie dodamy cytując Puchatka : „ To nie bałagan, to tylko bardzo skomplikowany porządek”…

            Po ostatecznym podsumowaniu wyników pierwsze miejsce w Turnieju Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych dzielnicy XV przyznano drużynie reprezentującej SU SP nr 85, II miejsce zajęła reprezentacja SU SP nr 144, III miejsce zdobyła drużyna SU SP nr 130, IV miejsce SU SP nr 89, V miejsce przypadło drużynie SU SP nr 126 .

Jako organizatorzy turnieju chcielibyśmy jeszcze raz pogratulować wszystkim zawodnikom za zaangażowanie, piękną walkę fair play i świetną zabawę. Opiekunom Samorządów Uczniowskich dziękujemy za przygotowanie drużyn, opiekę i trudną pracę jurorów. Radzie Dzielnicy składamy podziękowania za wsparcie w ufundowaniu nagród.

            Nasza turniejowa przygoda w tym roku dobiegła końca. Z nadzieją spotkania za rok dzielimy się z wszystkimi słowami autora „Opowieści z Narnii”  S.C. Lewis : „ dzięki książce staję się tysiącem osób, choć wciąż pozostaję sobą”… Warto czytać!

Agnieszka Kozek

SP 144